Co budete potřebovat:
- lahvičku na šampon
- bylinky (mastné vlasy: kopřiva, pampeliška; suché vlasy: meduňka, černý bez, proti lupům: máta, pokud máte vlasy normální, je to na Vás, kterákoli bylinka jim udělá dobře)
- pár kapek esencialního oleje dle Vaší chuti a nálady, já mám ráda citronelu, levanduli, mátu. (vybírat můžete ZDE)
- 4 lžíce nastrouhaného olivového mýdla (koupit můžete ZDE)
- převařená destilovaná voda
- pokud chcete prodloužit trvalivost šamponu tak i konzervant(ZDE)
Kostka Olivového mýdla 300gr. |
Postup:
Převařte 1 hrnek vody.
Vmíchejte nastrouhané olivové mýdlo.
Přidejte 2 kapky esenciálního oleje a hrst bylinek dle Vašeho výběru.
Vše nechte tak do druhého dne, poté sceďte, přelijte do lahvičky a je to. Skladujte v chladu, vydrží až týden.
Tip:
Vlastní lahvičky na šampony si můžete vyrobit a ozdobit ze skleněných dóz sami a vytvořit tak originální dárek nebo dekoraci do koupelny.
|
Prosímvás kolik toho mýdla teda? ve výpisu ingrediencí jsou 4 lžíce a v postupu potom 2 lžičky...děkuju.. Lenka
OdpovědětVymazatAhoj, moc vás zdravím a děkuji za skvělé stránky. Šampon jsem udělala dvakrát. Nejprve z olivového mýdla, podruhé z dětského mýdla (našla jsem na internetu), jako bylinky jsem použila sušené (samosbírané) kopřivy a musím říct, že to není ono. Vlasy mám normálně hodně mastné a s "normálním" šamponem musím umývat obden, s tímto šamponem mi přišly vlasy špatné už hned po umytí - takové ztěžklé, bez života, neoživené, a když uschly, byly jakoby hned mastné. Zkusila jsem několikrát dát šamponu opravdu málo a poooořádně vymýt, pak jsem zkusila dát šamponu hodně a vymýt tak normálně (zkoušela jsem měsíc a poctivě vyzkoušela opravdu různé dávkování šamponu) a pořád ten stejný pocit...nicméně, nechci házet flintu do žita a proto chci zkoušet dál..myslím, že problém je asi v ingrediencích - a to mýdlo. Nemáte někdo zkušenost s tím, čím by se mýdlo dalo nahradit? Nebo jak jinak by se dal šampon vyrobit? Díky moc :)
OdpovědětVymazatDobrý den, tak to mě mrzí že máte takovéhle patálie. Musíme to ale vychytat aby to fungovalo. U nás teda spokojenost a to mám já i děti uplně jinou kvalitu vlasů. Napadá mě ještě jestli nemůže být pes zakopán ve tvrdosti vody, to kvalitu mytí ovlivňuje a možná v této kombinaci, to působí takovéhle extra problémy.
VymazatDobrý den, děkuji za odpověď. Zkusím tedy nějakou kupovanou vodu...kolik šamponu dáváte? (dávkování jako s "normálním" šamponem)? Možná zkusím i jinou bylinku než kopřivy...
VymazatPoužila jsem vodu destilovanou a zatím to vypadá, že to bude OK, tak třeba zkuste tu destilku :) Jinak se mi nechtělo to cedit, tak to mám i s kopřivou, ale nevadí :-)
VymazatOlga.
hezký den, mám bohužel tu samou zkušenost, kupovaným eko šamponem jsem si myla vlasy denně, mám je mastné, a s tímto šamponem přesně hned po umytí pocit mastných těžkých vlasů. Zkusila jsem nyní nově mýt vlasy i sodou a poté oplachovat vodou s jablečným octem, ten je super, vlasy krásně uhladí, po tom šamponu a sodě byly jak chemlon, ale i tak to není ono.tak vám nevím, co zkusit dále? eko šampony kupované jsou fakt drahé :-(. krásný den a díky za tyto super stránky! :-) Vendy
Vymazatpokud jen můžu poradit - pozor na výběr mýdla, ono i to "dětské" je vyrobené z živočišných tuků a obsahuje parafín... :(
VymazatProto bych raději dal vlastnoručně vyrobené mýdlo.
VymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
Vymazat3 lzice hladke zitne mouky rozmicham s trochou teple vody na kašicku, umyji vlasy, necham chvilku působit a dukladne oplachnu. Vlasy jsou potom krásne, pevne a leskle..
VymazatAhoj děvčata, píši sice rok po Vašich příspěvcích, ale přeci. Zkušenosti s maštěním vlasů po přechodu na čistě přírodní domácí kosmetiku je zcela běžné. V normální kosmetice je plno chemických látek, které nahrazují přirozenou dostačivost vlasů a maštění. Tudíž, když pak přejdete na přírodní kosmetiku, která tuto kompenzaci vlasům nebere, vlasy se zpočátku mastí mnohem více, protože byly dříve zvyklé, že to chemie nahrazovala a maz zcela vymyla - naučily se vytvářet více mazu.
VymazatTeďka s přírodní kosmetikou jim bude chvíli trvat, než si "všimnou", že už není potřeba mazu vytvářet tolik a po nějaké době (obvykle 2 měsíce, může se lišit) by se to mělo vyrovnat. :) Mně ted vlasy vydrží bez nespolečenského mazu i týden! Držím palce
Dobrý den, zkuste na vlasy použít jedlou sodu - 2 kávové lžičky rozpustit ve sklenici vody, tímto umýt vlasy, opláchnout a poté přelít vodou s octem (cca lžíce na 0,5l vody; místo vody lze použít kopřivový, černý či jiný čaj). Po olivovém mýdle se mi dělaly lupy, ale tenhle mycí prostředek mi naprosto vyhovuje, a podle všeho i mým vlasům. Marie
OdpovědětVymazatDobrý den :)
OdpovědětVymazatmýdlo na mytí vlasů nebývá optimální, pokud z kohoutku teče tvrdá voda - teoreticky by se tomu mohlo dát předejít měkčením, do receptu na šampón přidat sodu.
Pokud používáte bylinkový odvar, je pro prodloužení trvanlivosti zásadní odfiltrování všech zlomků - v domácích podmínkách bych doporučila dvojnásobnou filtraci přes kávový filtr.
Je možné spláchnout bylinky a konzervaci v jednom použitím alkoholových a gylerinových extraktů - konzervačně působí výsledná koncentrace ethylalkoholu 15%, resp. 30% glycerinu (a kombinace, přičemž 1% ethylalkoholu nahrazují 2% glycerinu).
Adéla R. Seidlová
skvelý šampón je obyčajný med, ktorý sa použije na vlasy úplne rovnako ako bežný šampón. Vlasy nie sú vôbec mastné, ale ani nie moc jemné a rozlietané. Zaujímavé, že v kombinácii s teplou vodou ten med nelepí. Na záver je možné použiť napr. na tmavé vlasy čierny čaj s bergamotom, aby vlasy aj trošku voňali, prípadne med zmiešať s pár kvapkami nejakej silice. Mám takú 50 ml sklenenú nádobku, pôvodne z pleťového krému, kde si vždy odoberiem asi polievkovú lyžicu medu a do toho dám voňavý olejček (skúšala som levanduľu a pomaranč), keďže med mám domáci, je hustejší než ten z obchodu, prilejem pred použitím ešte trošku teplej vody a riadne pretrepem, aby neboli cukornaté hrudky. Je to fakt skvelé a hlavne sa mi po tom nerobia lupiny ako z bežných šampónov.
OdpovědětVymazatvobec nemate polepene vlasy tym medom ? vymyje sa uplne ?
VymazatMed v kombinaci s teplou vodou nelepí. Teplá voda se používá i na setření medu z těla po medové masáži ;)
VymazatDobrý den,
OdpovědětVymazatchtěla bych se zeptat, jestli přidáváte čerstvé, nebo sušené bylinky? Děkuji
Já dala bylinku sušenou, dokonce i jinou, než zde stojí, a to šalvěj..nic jiného jsem zrovna doma neměla a...znáte ten pocit, že neví chcete hned:-). Celá dávka padla na jedno mytí, je to nezvyk, když to nepění.
OdpovědětVymazatVlasy v pohodě..ale krom sklonu k maštění nemám problém s kvalitou a kvantitou ani normálně.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik mám přidat toho konzervantu? Celou lahvičku (20 ml)nebo stačí pár kapek na jednu dávku? Děkuji Eva
OdpovědětVymazat..jo v lahvičkách v koupelně by to vypadalo jistě šumně,a le vylučuje se to s tím chladem... teda aspoň u nás doma:-).
OdpovědětVymazatAhojte,
OdpovědětVymazatak si umývate vlasy mydlom - či už tekutým alebo pevným - VŽDY si musíte vlasy opláchnuť kyslým roztokom (na 1/2 l vody 1 pl octu). Jednoducho povedané, mydlo má pH zásadité a naše vlasy majú radšej pH kyslé. Kyslý roztok teda nadobudnutú nerovnováhu napraví. :-)
Namiesto octu sa dá použiť aj šťava z citrónu.
Nevím jak kdo, ale po přečtení knížky "Ve rtěnce je olovo" jsem ze všech konzervantů i komerčně prodávaných mýdel a šamponů znechucen. Já si teď myju vlasy už jen vodou a tělo olivovým mýdlem. Holím se taky jen tím mýdlem. Jen když mám vlasy hodně zaneřáděné třeby stavební sutí, nebo ze zahrady, použiju šampon s minerály z mrtvého moře, koupené v obchodě se zdravou výživou. /plně nejjednodušší je ostříhat se na skína a stačí jen mýdlo.
OdpovědětVymazatDobrý den,
OdpovědětVymazatvážení nemáte někdo, prosím, zkušenosti ze seboreou? Přítel ji má ve vlasech a uších, naštěstí podědil velkou nadílku vlasů, po škole se mu zničehonic osypala celá hlava, už s ní válčíme 3 roky a nebaví mne už stále mu do pokožky mazat kortikoidy. Neporadíte prosím? Ráda bych mu pomohla a usnadnila žití s ní. Děkuji
Zkoušela jste roztok chytré houby na plísně? Mě to pomohlo na silně svědivé lupy.
VymazatMně na lupy a svědivé ekzémy pomáhá rybniční voda... v létě si vlasy skoro nemyji šamponem, ale skáču do rybníků...to mi pomáhá nejvíce... také sluníčko pomáhá.
VymazatDobrý den, šampón jsme zkusili udělat a vlasy jsou po něm mastné.
OdpovědětVymazatTrvá asi měsíc až dva, než si vlasy a pokožka zvyknou na přírodní péči a zbaví se chemikálií z běžných šamponů. Chce to vytrvat, zlepší se to ;)
Vymazatzdravím,šampon jsem vyrobila dle návodu,výsledná barva vody z louže,esenciální olej nebyl vůbec cítit spíše to oliv.mýdlo které mi zrovna nevoní,použila jsem bylinky sušené pro mastné vlasy i pro lupy....mastnota sice byla pryč ale vlasy byly jako chemlon a na lupy to nepomohlo vůbec:-( škoda,zkusím něco jiného
OdpovědětVymazatMydlo je zásadité preto treba po umytí skúsiť použiť ocot alebo citrón. Okrem toho vlasy si musia zvyknúť na iný druh čistenia a preto ostávajú ťažké s pocitom mastnoty. Treba skúsiť sodu bikarbonu zmiešanu s bylinkovým výluhom alebo trochou medu. A vodu destilovanú alebo zbavenú tvrdosti, prevarenú. Jednu dobu som si pravidelne oplachovala vlasy iba bylinným výluhom a zmenu som pocítila po niekoľkých týždňoch na kvalite vlasov. No úplne spokojná som teraz keď som tehotná - vlasy si umývam raz za 10 dní a ani vtedy nevidieť, že by boli veľmi mastné, len trochu strácajú lesk. :)
VymazatZdravím, jaká je asi trvanlivost tohoto šamponu, pokud do něj nedám konzervant?
OdpovědětVymazatMyslíte , že můžu použít sodu už do vyrobeného šamponu udělala jsem 5 litrů :( kolik cca sody?
OdpovědětVymazat